pátek 28. prosince 2007

Srí Lanka

Srí Lanka (do 70-tých let Cejlon) je obdivuhodná a nádherná země a to i přes řadu problémů a neštěstí jako např. tsunami (26.12.2004), kde důsledky ničivé vlny jsou vidět ještě dodnes.











Když přistanete na letišti v hlavním městě Colombu (po letu z Dillí),
nestačíte se divit. Na vánoční čas teplota kolem 30 st, poměrně vlhko, ale čistý vzduch (oproti Dillí), čistota na zemi a to i na evropské poměry, vše funguje jak má, lidé jsou usměvaví, zkrátka idylka k pohledání.











Srí Lanka není jenom moře
, korálové útesy, spousta všelijaké mořské havěti a pláže, které jsou oproti známým středomořským letoviskům prakticky prázdné i v hlavní sezoně, tj od prosince do března, ale spousta památek, banánů a kokosových ořechů, chudých ale pracovitých lidí, přírodních rezervací a tradic.



















Asi 70% obyvatel vyznává budhismus - mírumilovné náboženství.
Zbytek jsou zejména hinduisté, muslimové a křesťané.





A protože na SL jezdí zejména turisté z evropskýchh zemí, připravují tito budhisté vánoční představení s betlémky a scénkami připomínající narození Ježíše Krista. Vánoční stromek tvoří zpravidla listy z kokosové palmy, které jsou připevněny na kůl tak, aby připomínaly naše smrky.













Žijí tady velmi chudí lidé, pro které jsou turisté jediným zdrojem peněz.

Někteří z nich jsou neúnavní až otravní a jsou ochotni vás doprovodit kamkoli, jen aby jste si koupili jejich výrobek, nebo navštívili nějakou památku.
Na druhou stranu jsme
potkali velmi milé a příjemné lidičky, jejichž upřímnost a dobrosrdečnost už těžko někde najdete.
Srí Lanka je velmi těžce zkoušenou zemí. Armáda je neustále v pohotovosti. Důvodem jsou stále nespokojení Tamilští Tygři, kteří žijí na severu země (tato oblast je taky pro běžného smrtelníka nedostupná). Tito militantní obyvatelé se neustále snaží na sebe upozorňovat všelijakými atentáty a proto lze všude spatřit ozbrojené vojáky, hlídající silnice, moře a vše, kde by se mohl Tamilský Tygr objevit.


Během naší velmi krátké návštěvy (5 dnů) jsme měli možnost poznat pouze pobřežní území na jihozápadě mezi Bentotou a Galle.
Mezi nejznámější místa patří důl na drahé kameny (měsíční kameny, safír, ametyst apod.), který lze objevit několik málo km za Bentotou. Vše se těží a zpracovává ručně.

Po cestě do Galle leží několik želvích

farem, kde se starají o to,
aby mořské želvy přežili - zejména
ve stádiu vajíček, protože ty jsou
nejlepší potravou pro leguány,
kterými se to tady
jenom hemží.





Dále na jih je město Ambalangoda, kde žije rodina, která je známá výrobou tradičních masek. Vše se jako obvykle dělá ručně. Tyto masky mají původ v dávných dobách, kdy si je při rituálních tancích lidé nasadili na hlavu a vyháněli např zlé duchy, nebo vyjadřovali to, co nechtěli nebo nemohli říct. Spousta těchto tradic je udržována i dnes, ale masky jsou již vyráběny hlavně pro turisty. Dalo by se říct, že existují dva hlavní druhy masek, které znázorňují ochranu (symboly kobry) a prosperity (symbol páva).










V dalším městečku zvaném Hikkaduwa
lze vidět nádherné korálové útesy. Vzhledem k tomu, že to je mezi turisty velmi oblíbené místo, mají místní lidé čluny s proskleným sklem a lze tyto korály se vším všudy vidět v plné kráse, ale na druhou stanu právě tato turistiky působí nevratné škody, protože jsou korály často poničeny právě skleněným dnem.
Galle je pěkné město s nádhernou pevností a majákem. Mají tam taky fakt dobrou kávu.
Dále na jih a na východ jsou pak (údajně) nejkrásnější pláže s bílým pískem a typickými nakloněnými palmami, ale to snad někdy příště.
Cenově je to velmi příjemná země s vynikající kuchyní. Zejména mořská havěť je velmi dobrá a relativně levná. Např. 0,5 kg steak z čerstvého tuňáka vyjde i s přílohou na cca 10 USD.

Žádné komentáře: