Červená pevnost se nazývá podle cimbuří, které je z červeného pískovce. Stavěla se 9 let (začátek stavby 1639) a až do roku 1857 složila jako sídlo mughálské moci. Červená pevnost leží již ve Starém Dillí. Je to vskutku monumentální stavba, která na vás zapůsobí svojí velikostí a ze které je doslova cítit její historii. Pevnost je střežena i v dnešní době vojáky indické armády se samopaly.
Hned za vchodem je krytý bazar „Chatta čauk“, kde se i v minulosti prodávaly nejen všemožné výrobky, ale také zlato a drahé kamení. Tohle vše je tady k mání i dnes.
Obrovské rozlehlé budovy se sloupovím, mramorovými podlahami a nádherně zdobenými stropy připomíná bohaté období mughálské moci. V jedné takové budově je mramorový trůn s baldachýnem a osázený drahokamy.
Uvnitř pevnosti jsou mj. i staré královské lázně s nádhernými podlahami – jak jinak než z mramoru.
Naproti pevnosti je další zajímavost – ptačí nemocnice. Indové zkrátka věnují stejnou lékařskou péči jak lidem tak zvířatům.
A když už jsme byli ve Starém Dillí, tak nám to nedalo a šli jsme kousek z něj prozkoumat. Zážitek to byl opět nevídaný. Narvané úzké uličky lidmi, cvrkot obchodníků,vůně pouličních indických fast foodů a elektrické vedení, které jen stěží lze rozeznat od klubka drátů.
Také jsme ale mohli vidět odpočívající muže, na které když to přijde (samozřejmě že spánek), tak si lehnou kde je zrovna volno.
Vše jsme navíc měli umocněné tím, že jsme si najali klasického rikšu jehož pohon jsou vlastní nohy a kolo. Z výšky asi 1 m nad zemí je vše hned jinak vidět.
Žádné komentáře:
Okomentovat